ابزار وبمستر

ذائقه ايراني ، كالاي ايراني - Archive: 1391-05-3
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 601410
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
http://harfeakhar.com/_files/images/article/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF%20%D9%85%D9%84%DB%8C%20%D9%84%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%87%20%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA%20%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C_thumb.jpg

نويسنده : محمد حسين آزادبخت

سال 1391 در شرايطي آغاز شد كه جمهوري اسلامي ايران در سي چهارمين سال از عمر با شكوه خود دهه نود را با شروعي قدرتمند در عرصه هاي مختلف سياسي، علمي، دفاعي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي آغاز كرد . سالي كه گذشته اگرچه دستاورد هاي زيادي را در عرصه هاي مختلف براي ايران اسلامي به ارمغان آورد اما در برخي بخش ها مانند بخش اقتصادي كه شعار ويژه سال بود با نقايص و كاستي هايي روبرو بود كه موضوع نام گذاري سال جديد از سوي رهبر فرزانه انقلاب به خوبي روشن گر اين امر و آينده اي كه ايشان براي كشور ترسيم كرده اند است .

نگاهي كوتاه بر پيام نوروزي رهبري عظيم الشان انقلاب نشان مي دهد كه ايشان سال گذشته را در بسياري از زمينه ها سالي به نفع ملت ايران دانستند و جمله مهم ايشان كه سال 90 را سال بروز اقتدار ايران دانستند از زواياي مختلفي قابل بررسي است كه در اين مجال نمي گنجد اما نام گذاري امسال به نام سال "  توليد ملى و حمايت از كار و سرمايه‌ ايرانى" در ادامه ضرورتي است كه رهبري در طول چهار سال گذشته براي تمركز روي مسائل اقتصادي در نام گذاري سال ها و تاكيد به مسئولين و مردم براي حركت به سمت اصلاح اقتصاد جامعه و در نتيجه به ارمغان آمدن نشاط و رفاه عمومي تشخيص داده اند . البته بايد توجه داشت كه نام گذاري سال ها تنها يك شعار تبليغاتي براي پركردن تابلوهاي تبليغي و يا ثبت بر سربرگ نهادها نيست بلكه اين نام گذاري تاكيدي است بر راهي كه شخص اول كشور با درايت و هوشمندي براي حركت ملت در طول آن سال در نظر گرفته اند ولي شايد در برخي از سال ها در اين زمينه كوتاهي شده است .

در همه اين اين چهار سالي كه از دهه چهارم انقلاب اسلامي مي گذرد تاكيد رهبري بزرگوار انقلاب بر افزايش توان اقتصادي در كشور نشان دهنده اين است كه جمهوري اسلامي در مسير رشد و توسعه اكنون به جايگاهي رسيده است كه براي قدرت نمايي يك نظام ديني در سرتاسر جهان در كنار حضور قوي در عرصه هاي سياسي و اجتماعي و علمي نياز به ساخت يك اقتصاد اسلامي بدون وابستگي دارد تا كشورهايي كه ايران را الگوي خود قرار داده اند ايران مستقل را يك ايران مقتدر اقتصادي هم ببينند . بررسي راهي كه رهبري از سال 88 و از اصلاح الگوي مصرف تا سال 89 و همت مضاعف كار مضاعف ترسيم كردند تا سال گذشته كه به جهاد اقتصادي و امسال به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني رسيدند اين موضوع را به اثبات مي رساند كه در مسير تبديل ايران به يك قدرت اقتصادي ايشان از ريشه اي ترين كارها همچون تغيير فرهنگ مصرف در كشور تا ملزومات آن يعني حمايت از كالاي ايراني و توليد داخلي توجه لازم را داشته و راه را نشان داده اند .

در سال هاي اخير تلاش دولت نهم و دهم و مجلس كه بخش زيادي از انرژي خود را براي اصلاح سيستم هاي اقتصادي از طريق طرح تحول اقتصادي در موضوعاتي مانند هدفمند كردن يارانه ها، اصلاح سيستم بانكي، بازنگري قانون گمرك ، سهام عدالت و . . . كردند نشان داد مجموعه اجرايي و تقنيني كشور به خوبي به اهميت نياز رشد اقتصادي جامعه پي برده اند و با جديت مشغول رفع نقايص  و قانون گذاري لازم در اين زمينه هستند اما بدون شك در اين زمينه مردم هم نقشي انكار ناشدني را ايفا مي كنند . حلقه مفقوده ي رشد اقتصادي نياز به باب حركتي بود كه رهبري انقلاب در سال گذشته آن را حركت جهادگونه اقتصادي نام نهادند و همگان را به كاري جهادي در حوزه اقتصاد فراخواندند اما شايد در سالي كه گذشت آن طور كه بايد و شايد توجه لازم به جزئيات جهاد اقتصادي نشد و مسائلي مثل اختلاس و منازعات سياسي جاي همفكري مجموعه كشور براي تبيين خواست رهبري را گرفت و شايد به همين دليل بود كه سال جديد هم در ادامه جهاد اقتصادي و در حوزه مهمي به نام توليد ملي نام گذاري شد .

اكنون در سال پيش رو دغدغه كشور بايد روي موضوعي متمركز باشد كه به يقين نظام جديدي از مديريت توليد در كشور را رقم خواهد زد . حمايت از توليد داخلي و حمايت از سرمايه گذار و كارگر داخلي سبب خواهد شد توسعه پايدار مقدمه اي براي تبديل توليدات داخلي به محصول با كيفيت در درجه اول براي مصرف كشور و در درجه بعدي براي يك توليد صادرات محور باشد و زمينه ساز تبديل ايران به يك قدرت اقتصادي شود . البته بايد توجه داشت كه انقلاب اسلامي از ابتداي تشكيل خود توجه زيادي به موضوع خودكفايي در عرصه هاي مختلف داشته است و بخشي از اقتدار ايران امروز مرهون ايستادگي و پافشاري بر آرمان هايي است كه هرگونه وابستگي را بر نمي تابد اما شايد تحقق منسجم تر آن نياز به همان فرهنگي باشد كه رهبري خواستار اشاعه آن در ميان مردم براي مصرف كالاي داخلي و در ميان توليد كنندگان براي توليد كالاي با كيفيت شدند .حال اگر تلاش و سرمايه كشور در سال 91 روي موضوع توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه اراني متمركز شود تقويت نظام اقتصادي كشور شكست سنگيني را براي تحريم هاي غرب رقم خواهد زد و كشورهايي كه خود درگير بحران اقتصادي هستند ثمره تلاش نظامي ديني براي تاكيد بر مستقل بودن را خواهند ديد و از طرفي مردم ثمره اقتصادي پويا را در زندگي خود احساس خواهند كرد.


منبع : بولتن نيوز


اشتراک این مطلب در :

ايران پرتو اخبار سياسي به نقل از مهر، در حاشيه جلسه روز چهارشنبه غلامرضا كاتب سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران با اشاره به اصلاح جدول 12 قانون بودجه كل كشور در كميسيون برنامه گفت: در صورت تصويب اين اصلاحيه در صحن علني مجلس دولت مكلف مي شود ديگر جدولي را تحت اين عنوان در بودجه سال آينده نياورد.
نماينده مردم گرمسار در مجلس ادامه داد: در سال 84، 27 دستگاه شامل جدول شماره 12 قانون بودجه مي شدند كه اعتبار آن حدود 15 تا 20 ميليارد تومان بود.
وي ادامه داد: دستگاه هايي كه در اين جدول حضور داشتند در سال 91 به 107 دستگاه افزايش يافتند كه بودجه آي 805 ميليارد توماني را به خود اختصاص مي دادند.
كاتب با اشاره به بي انضباطي مالي اين جدول گفت: اين بي انضباطي مالي از سال 84 تا 91 ايجاد شد. پيشنهادي كه براي اصلاح اين ماده وجود داشت اين بود كه كمك ها به اين دستگاه ها در قالب خريد خدمت انجام شده و با پيشنهاد معاونت برنامه ريزي و راهبردي رياست جمهوري به تصويب هيات وزيران برسد.
سخنگوي كميسيون برنامه بودجه تصريح كرد: اما كميسيون برنامه و بودجه مصوب كرد تا تمامي 157 دستگاه مندرج در اين جدول رديف اعتباري خود را از دستگاه هاي مربوطه دريافت كنند و فقط نهادهاي عمومي غيردولتي از اين جدول كمك بگيرند.
وي در بخش ديگري از مصاحبه خود با اشاره به تشكيل فراكسيون توليد اشتغال گفت: اين فراكسيون با 106 عضو به رياست بنده تشكيل شده است و هدف از تشكيل آن حمايت از توليد و اشتغال در كشور است.

مشرق نيوز (www.mashreghnews.ir)


اشتراک این مطلب در :

http://harfeakhar.com/_files/images/article/%DA%86%D9%87%D9%84%20%D8%AD%D8%AF%DB%8C%D8%AB%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%20%D9%88%20%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4_thumb.jpg

1 ـ رسول الله (ص) : الايمان في عَشرةٍ: المعرفة والطاعة واعلم والعمل والورع والاجتهاد والصّبر واليقين والرضا والتسليم، فايّها فقد صاحبه بطل نظامه.

(بحارالانوار ج 28، ص 175)

پيامبر اكرم (ص): ايمان در ده چيز اسـت: شناخت، فرمانبري از خدا، علم، عمل، پاكدامني، سخت‌كوشي، شكيبايي، يقين، خشنودي و تسليم در برابر خدا. هر يك از اين ده ركن كم شود، رشته ايمان از هم پاشيده مي‌شود.

2 ـ عنهم عليهم السلام: جدّوا واجتهدوا، وإن لم تعلموا فلا تعصوا، فإنّ من يبني ولا يهدم يرتفع بناؤه وإن كان يسيراً، وأنّ من يبني ويهدم يوشك أن لا يرتفع بناؤه.

(بحارالانوار ج 8، ص 286)

امامان معصوم (ع): تلاش و كوشش كنيد و اگر عمل نمي‌كنيد، گناه هم نكنيد؛ زيرا كسي كه بنايي مي‌سازد و ويرانش نمي‌كند، ساختمانش برافراشته مي‌شود، هر چند كوچك باشد. امّا كسي كه مي سازد و سپس ويران مي‌كند، بنايش برافراشته نمي‌شود.

3 ـ الإمام علي (ع):‌ العمل العمل، ثم النهاية النهاية، والاستقامة الاستقامة، ثم الصبر الصبر، والورع، إن لكم نهاية فانتهوا الي نهايتكم.

(نهج‌البلاغه: خطبه 176)

‌امام علي (ع): كار كنيد و آن را به پايانش رسانيد و در آن پايداري كنيد؛‌ آن گاه شكيبايي ورزيد و پارسا باشيد. همانا شما را پاياني است؛ پس، خود را به آن پايان (بهشت) رسانيد.

4 ـ الإمام علي (ع): مَن أبطا به عمله، لم يسرع به نسبه (حسبه).

(نهج‌البلاغه: حكمت 23)

امام علي (ع): هركس كارش او را كُند برد، نسبش (حسبش)‌ او را شتابان نبرد.

5 ـ الإمام علي (ع):‌ المداومة المداومة! فإن‌الله لم يجعل لعمل المومنين غاية الا الموت.

(مستدرك الوسائل: 177/130/1)

امام علي (ع): در كار پيگير باشيد، زيرا خداوند براي كار مؤمنان پاياني جز مرگ قرار نداده است.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

مديرعامل گروه خودروسازي سايپا از ضرورت تلاش براي فرهنگ سازي و ايجاد روش هاي نوين در عرصه خدمات پس از فروش خبر داد و گفت: سايپا با طراحي كسب و كارهاي جديد در حوزه خدمت رساني به مشتريان در مسير نويني گام بر مي دارد.
به گزارش سايپانيوز مهندس نعمت الله پوستين دوز در سومين همايش بين المللي نمايندگي هاي مجاز گروه سايپا كه با حضور مهمانان داخلي و خارجي و خبرنگاران و بيش از 700 نفر از مديران نمايندگي ها برگزار شد اظهار داشت: سايپا پيشرو در برنامه ريزي و ايجاد كسب و كارهاي جديد در صنعت خودرو است.
وي با اشاره به تامين قطعات و فروش و خدمات به عنوان حوزه هاي فعاليت زنجيره ارزش خودرو افزود: در حال حاضر 760 قطعه ساز داريم كه فرايند تكوين و توليد و تامين قطعات را انجام مي دهند.
وي ادامه داد: سايپا هم اكنون وارد مرحله طراحي و مهندسي در حوزه قطعه سازي و خودروسازي شده و بايد در مسير نوآوري و تحقيق و توسعه قدم گذاشته و در حوزه تجارت سازي فعاليت كند.
مدير عامل گروه خودروسازي سايپا با اشاره به تلاش هاي اين گروه براي سرمايه گذاري در حوزه تحقيق و طراحي و به دنبال آن افزايش كيفيت محصولات سايپا طي ساليان اخير گفت: بايد در خودروسازي كشور تحقيق و توسعه و طراحي را خودروسازان به عهده گرفته و مابقي فعاليت ها به زنجيره تامين و نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش محول شود.
وي از پيشنهاد خود براي تشكيل كميته تفويض اختيار و مالكيت به شبكه خدمات پس از فروش خبر داد و گفت: تعامل با زنجيره تامين كه 80 درصد قيمت تمام شده توسط اين زنجيره شكل مي گيرد و پرورش و توسعه شبكه فروش و خدمات پس از فروش از اولويت هاي اصلي سايپا است.
پوستين دوز تاكيد كرد: ايجاد فرهنگ خدمت و خدمت گزاري و نهادينه كردن آن در اجرا از نيازهاي اصلي كشور است.
وي خاطرنشان كرد: در حوزه خدمت بايد با كسب و كارهاي كوچك و چابك اقتصادي حركت در شبكه نمايندگي ها انجام گيرد تا مشتري در هر نمايندگي احساس تملك و تعلق كند.
وي افزود: يك نمايندگي بايد در ابعاد اجتماعي، فني و اقتصادي به دنبال ارائه خدمات با كيفيت به مشتريان باشد.
مديرعامل گروه خودروسازي سايپا در ادامه بر ضرورت ايجاد سرعت تصميم گيري در حوزه خدمت رساني تاكيد كرد و گفت: خدمت رساني بايد به گونه اي باشد كه توجه و خواست مشتري قبل از اعلام نياز مرتفع شود.
وي افزود: سرعت تصميم گيري و اجرا در شبكه بايد افزايش يافته و تحقيقات و بازاريابي و تبليغات مناسب فروش، توزيع و حمل و نقل متناسب با اقليم هر منطقه ارائه شود.
پوستين دوز در پايان از نمايندگي هاي ممتاز و برتر كه بر اساس ارزيابي جامع گروه خودروسازي سايپا در تهران و شهرستان ها انتخاب شده اند تقدير و تشكر كرد.
انتخاب (www.entekhab.ir)


اشتراک این مطلب در :

در نوشتار زير باختصار سبك زندگي اقتصادي ايرانيان بررسي شده است، و اشتباهات رفتاري خانوارهاي ايراني توضيح داده شده است.

http://img.tebyan.net/big/1391/05/234196224102111472281752184912977372506948.jpg

يك عضو هيات علمي دانشگاه گفت: بزرگترين ضربه‌اي كه در جامعه كنوني مي‌خوريم ناشي از مصرف‌گرايي است،در كشورهايي با اقتصادهاي بزرگ كه مرفه‌ترين جوامع از نظر اقتصادي محسوب مي‌شوند خانواده‌ها به شدت صرفه‌جو هستند.

عباسعلي نورا در خصوص اينكه در جامعه ما رفتارهاي اقتصادي مردم در چهارچوب خانواده تا چه حد منطقي و برنامه‌ريزي شده است، گفت: ايران يك جامعه سنتي است كه هنوز فرا سنتي نشده و به همين دليل بخشي از توجه‌هاي ما در ارتباط با اقتصاد خانواده حالت موجي دارد.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

X